Loading Video...
Кошарка
13. March 2018 - 12:50

Хјустон го доби „тексашкото дерби“ со Сан Антониот

 
 
Само четири натпревари беа одиграни синоќа во НБА лигата, а три од нив завршија со победи на домаќините. 
 
Во дербито, Хјустон лесно го совлада тексашкиот ривал Сан Антонио со 109-93
 
Дури четворица играчи на домаќините беа помеѓу првите стрелци, а најефикасен беше Џејмс Харден со 28 поени. Инаку Хјустон е третиот тим кој покрај Торонто и Бостон имаа обезбедено место во плејофот.
 
Со новиот вкупно 20-ти трибл-дабл сезонава на Расел Вестбрук, Оклахома го совлада Сакраменто со 106-101, а Весбрук средбата ја заврши со 17 поени, 10 скокови, 11 асистенции.
 
Победа пред своите симпатизери оствари и Портланд кој со 115-99 го совлада Мајами , додека честа на гостите ја спаси Милвоки кој со 121-101 славеше на теренот на Мемфис.