Loading Video...
Фудбал
9. May 2023 - 19:55

Гвардиола: Ќе останам доволно долго во Сити да ја освојам ЛШ

Реал е актуелен шампион на Европа, а пред три дена го освои и Купот на кралот откако ја совлада Осасуна со 2:1 додека шампионскиот трофеј во Ла Лига и го препушти на Барселона.

Манчестер Сити е во одлична форма, а моментално е на првото место на табелата во Премиер лигата со 82 бода.

Реал и Манчестер Сити минатата сезона играа во полуфиналето на Лигата на шампионите. Англискиот клуб победи со 4:3 во првото полуфинале во Мадрид, а потоа Реал победи со 3:1 во Манчестер по продолженијата и се пласираше во финалето, каде подоцна го победи Ливерпул со 1:0.

Тренерот на Реал, Карло Анчелоти во својата тренерска кариера четири пати го освојуваше трофејот во Лигата на шампионите, а два пати менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола.  

Реваншот меѓу Реал и Манчестер Сити ќе се одигра за осум дена во Англија.