Свет
16. јуни 2018 - 9:13

Голем пожар во Глазгов, огнот проголта една од најценетите уметнички академии во светот

Голем пожар, кој изби во Уметничкото училиште во склоп на Универзитетскиот комплекс во Глазгов, проголта една зграда изградена 1909 година, а се прошири на уште две.

Пожарот изби доцна синоќа, а го гасеа над 120 пожарникари. Засега нема извештаи дали во пожарот некој е повреден.

Изгоре зданието Мекинтош, кое требаше да биде отворено идната година по реставрацијата од пожарот во 2014 година.

Во прашање е инаку една од најценетите уметнички академии во светот.