Loading Video...
Свет
18. July 2019 - 19:36

Голем број жртви во пожар во студио за анимација во Јапонија

Најмалку 30   лица загинаа  а над 35 се повредени во подметнат  пожар во познатато јапонско студио за анимација Кјото  Анимејшн  во Кјото. Меѓу повредените  е и мажот кој го подметнал пожарот соопшти полицијата.  Тој упаднал во студиото и истурил  бензин, пред да го запали.  Во тек е истрага за инцидентот.