Тенис
3. October 2016 - 9:15

Ѓорческа со скок од едно место на сингл ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа и покрај тоа што немаше настап на турнир оваа недела напредуваше едно место на ВТА листата и сега се наоѓа на 209 место со 249 поени. Во конкуренција на двојки таа е на 146 место без промена на пласманот.

Магдалена Стоилковска во сингл има истотака скок за едно место 1.154 со 5 поени, додека во двојки ена 1.063 место (пад за три позиции) со 12 поена.