Тенис
18. September 2017 - 17:56

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

 
 
 
 Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа напредок од едно место на најновата ВТА ранг-листа на ВТА. 
 
23-годишната Ѓорческа од денеска е рангирана на 212 место на ВТА листата. 
 
Ѓорческа по одличниот старт на сезона и третото квалификациско коло на Австралија Опен, во последниот период бележи слаби резултати, а главна причина за тоа е нејзината незгодна повреда на ногата, која ја мачи веќе подолг период.
 
На врвот без промени. И натаму водечка е шпанската тенисерка Габриње Мугуруза која има 6.030 бода пред Романката, Симона Халеп која втората позиција заостанува само 71 бод, додека трета е Елина Свитолина од Украина.