Тенис
16. May 2022 - 9:49

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Рим

Новак Ѓоковиќ го совлада Стефанос Циципас во финалето со 2-0 и без загубен сет стигна до титулата на Мастерсот во Рим.

Откако вчера дојде до историската 1.000-та победа во кареирата и го завери првото место на АТП листата, Новак Ѓоковиќ денеска стигна до рекордната 38-ма Мастерс титула.

Србинот го победи Стефанос Циципас во финалето во Рим со 2-0 во сетови и покажа дека е во одлична форма пред Ролан Гарос.

Популарниот Ноле, во првиот сет го „збриша“ противникот со 6-0, а во вториот покажа голема ментална сила и од 5-2, се врати и преку тајбрејк  стигна до 7-6.