Loading Video...
Тенис
4. July 2019 - 18:30

Федерер без проблеми, Чилиќ го заврши настапот на Вимблдон

Од досега завршените мечеви од 2.коло кај мажите, ги бележиме победите на вториот фаворит Роџер Федерер во дуелот со домашниот тенисер Џеј Кларк не загуби ниту еден гем (6-1, 7-6 и 6-2)
 
Во следната рунда без загубен сет минаа и 8-носител Кеи Нишикори и Американецот Квери кои ги совладаа Британецот, Норис, односно Рубев од Русија. 
 
Настапите на Вимблдон завршија за финалистот од пред две години, Хрватот, Марин Чилиќ (13-носител) кој со 6-4 ги загуби трите сета во дуелот со Португалецот, Жоао Соуса. 
 
А, најголемо внимание денеска привлекува мечот меѓу (3) Рафаел Надал и контроверзниот Ник Киргијос од Австралија