Фудбал
30. January 2016 - 10:54

ФА Куп: Осминафинале за Јунајтед

Манчестер Јунајтед е првиот тим кој се пласира во осминафиналето во Лига Купот на Англија. ‘Црвените ѓаволи’, во петокот, како гости славеа над Дерби Каунти со 3:1.

Гостите од Манчестер, по подолго време, одиграа натпревар во кој не си поигруваа со нервите на своите навивачи. Првиот гол го постигнаа преку Руни во 16.минута, но иако домаќинот израмни преку Траоре во 37.минута, тимот на Ван Гал лесно стигна до победата.
Во второто полувреме преку Блинд и Мата, Манчестер се избори за пласман во осминафиналето.