Ф1
10. October 2015 - 15:21

Ф-1: Се повреди Саинц Јуниор

Германецот Нико Розберг постигна најдобро време на третиот тренинг возен во Сочи утринава каде в недела се вози ГН на Русија.
 
Сесијата беше прекината во 35м поради несреќата на младиот Карлос Саинц Јуниор инаку син на познатиот рели возач Карлос Саинц, удри во заштитниот ѕид откако претходно загуби контрола. Саинц со хелихоптер, во свесна состојба е пренесен во болницата во Сочи каде му се укажува помош. Второ време зад Розберг обезбеди Ботас од Вилијамс а трето вториот пилот на Мерцедес Луис Хамилтон.