Ф1
15. April 2018 - 13:21

Ф-1: Изненадување во Кина

Даниел Рикјардо е победник за Ред бул на Кинеското ГП, по една од најинтересните трки во последните пет-шест години во Формула 1, во која конечно имавме израмнета борба на три тима со многу претекнувања, инциденти и пресврти.
 
До шестата победа во кариерата Рикјардо стигна во фантастичниот втор дел од трката кога покажа дека Ред бул има одличен болид оваа година, поминувајќи ги со леснотија болидите на Ферари и Мерцедес. Австралиецот, кој уште го нема продолжено договорот со Ред бул за 2019, одлучувачкиот потег го направи на 10 круга пред крајот кога го помина Валтери Ботас во Мерцедес, кој стана лидер по подобрата стратегија со влегување во боксот во дуелот со Себастијан Фетел.
<div id=

Второто место го освои Ботас, а „честа“ на Ферари ја спаси Кими Раиконен со неочекувано трето место по судирот меѓу неговиот колега и освојувач на пол-позицијата Себастијан Фетел и „лудиот“ Макс Ферстапен, за кој Холанѓанецот беше казнет.

Ферстапен на крајот го освои четвртото место во трката, но по казната од 10 секунди завршува на петтото место зад шампионот Луис Хамилтон, додека во поени беа и Нико Хулкенберг во Рено, Фернандо Алонсо во Мекларен, Фетел на осмото место, Карлос Саинс Јуниор во второто Рено и Кевин Магнусен во Хас.

 

Фетел водеше од стартот и направи разлика од три секунди пред Ботас, по што Мерцедес го внесоа во боксот во 19-тиот круг. Ферари реагираа еден круг подоцна, но тоа беше грешка и Ботас го презеде водството.

Ботас и Фетел се бореа за водството во првата половина од трката, но одлуката на Ред бул да ги внесе Рикјардо и Ферстапен во боксот за свежи „меки“ гуми по излегувањето на безбедносното возило поради судирот на колегите од Торо росо, ја „сврте“ трката.

Додека ривалите беа на „средни“ гуми, Рикјардо во низа ги помина Ферстапен, Луис Хамилтон и Фетел, пред на шестата кривина да го „суреди“ и Валтери Ботас, кој до крајот на трката мораше да го брани второто место од Раиконен.