Ф1
31. March 2016 - 19:05

Ф-1: Алонсо нема да вози во Бахреин

Возачот на Мекларен, Фернандо Алонсо, доби забрана за настап на претстојната трка во Формула 1 шампионатот, Големата награда на Бахреин. Шпанецот пред доаѓањето на патеката „Сакир“, рекол дека е целосно подготвен за настап, меѓутоа, по деталниот преглед на градите, тој не доби дозвола од лекарите.
 
Алонсо, на премиерната трка во сезоната, Големата награда на Австралија, имаше тежок судар, од кој излезе без посериозни повреди, а неговиот болид беше целосно уништен.
 
ФИА објави дека снимките кои ги направиле лекарите, покажале дека Алонсо целосно не зкрепнал и поради тоа не добил дозовола да настапи на трката.
 
Алонсо, во 17-от круг на трката во Австралија, го закачи задниот дел од болидот на Естебан Гутиерез (возач на Хас), потоа излета од патеката, удри во заштитниот ѕид и целосно го уништи болидот.
 
Двократниот светски шампион, повоторно ќе биде прегледан од страна на лекарскиот тим на ФИА за две недели, кога ќе се вози трката во Кина.
 
Мекларен одбјави дека покрај Џенсон Батон, на трката во Бахреин ќе вози резервниот возач, Стофел Вандорн.