Фудбал
17. јуни 2017 - 23:51

ЕУРО 2016 У_21: Македонија поразена од Шпанија

Македонската репрезентација вечерва загуби со 5:0 од Шпанија на првиот натпревар на Европското првенство за фудбалери до 21 година во Полска.
 
Избраниците на селекторот Благоја Милевски одиграа добар натпревар, посебно во првото полувреме, но недостасуваше спортска среќа да се радуваат барем на еден погодок. Македонија по еден час игра имаше повеќе удари кон голот на Шпанија, повеќе корнери и двојно повеќе напади. Но, на крајот Шпанија победи со висок резултат. 
Mакедонија прва се закани кон голот на Шпанија. 
 
Головите за фаворитот ги постигнаа Саул Нигез, Марко Асенио (три) и Жерард Делофеу.
 
На првиот дуел од Б-групата, Португалија ја совлада Србија со 2:0.