Фудбал
14. October 2015 - 8:22

ЕУРО 2016: Познати 20 репрезентации учеснички

Познати се 20 репрезентации кои преку квалификациите изборија пласман на Европското првенство во Франција 2016 година. 

Како првопласирани во деветте групи завршија: 
Германија, Северна Ирска, Португалија, Шпанија, Англија, Австрија, Чешка, Белгија и Италија.
 
На второто место се пласираа:
Полска, Романија, Албанија, Словачка, Швајцарија, Русија, Исланд, Велс и Хрватска.
 
Репрезентацијата на Турција е најдобро третопласирана селекција, додека Франција има пласман како домаќин.
 
Во баражот ќе играат осум селекции кои се пласираа на третото место: Република Ирска, Унгарија, Данска, Украина, Словенија, Шведска, БиХ и Норвешка.
Ждрепката за баражите ќе биде извршена во недела (18.октомври). Натпреварите ќе се играат од 12 до 14.ноември и од 15 до 17.ноември.