Loading Video...
Свет
27. February 2018 - 21:50

ЕУ побара темелна истрага за убиството на словачкиот истражувачки новинар

Словачките власти го осудија убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучијан и понудија награда од еден милион евра за информации кои ќе помогнат за расветлување на случајот.  И ЕУ го осуди нападот и побара темелна истрага. 27 годишниот Кучијан и неговата свршеница биле екзектуирани со истрели во главата и градите во нивниот дом во градот Велка Мач.

- Не можеме да бидеме земја каде се убиваат новинари. Секое убиство го сметам за огромна трагедија, како човечка, така и општествена, изјави Луција Зитнанска-министер за правда.

Кучијан истражувал и пишувал за даночни измами на бизнисмени поврзани со владејачките социјалдемократи.