Спорт плус
6. February 2016 - 9:58

ЕП:Македонецот Идризи „истепа“ Грк!

Сребро и бронза освоија македонските каратисти на 43-то Европското првенство за кадети, јуниори и помлади јуниори до 21 година, кое се одржува во кипарскиот град Лимасол.

Најмладиот член на репрезентацијата, Абдурахим Идризи, стана европски вицешампион во кати, поединечно. Абдурахим Идризи на патот до сребрениот медал беше подобар од Гркот Димитрос Герзелис со 4-1, потоа со 3-2 славеше на Данила Мамчуровски од Русија и во полуфиналето против Португалецот Жоао Касимиро со 4-1, а во финалето загуби од Ѓунгел Селахетин од Турција со 5-0.

Вториот медал за Македонија го освои Столе Смилковски, тој во категоријата до 57 килограми се закити со бронзениот медал. Смилковски во првото коло го победи Гуга Иванашвили од Грузија со 3-0, а во второто загуби од Шпанецот Алберто Хименес Морено со 0-2, но откако Шпанецот се пласира во финалето, Смилковски преку репасажот дојде до бронзата.

За место на пиедесталот ги совлада Блеранд Лимони од Косово со 1-0, против Белгиецот Квентин Маоден победи со судиско прегласување, откако мечот заврши 3-3.