Ракомет
27. January 2022 - 12:18

ЕП: Франција со пресврт во полуфиналето

Франција направи апсолутно неверојатен камбек во дербито против Данска стигнувајќи до 30:29 (12:17) победа за го освои првото место во групата пред Данците и да се пласира во полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка, и во исто време да ги уништи надежите на Исланд за борба за медали.

На Франција и беше потребно барем реми (за второ место во групата пред Исланд), но Данците имаа совршен почеток на мечот за фантастично водство од пет гола на полувреме (17:12). Голманите на Франција беа далеку под своето ниво, откако Винсен Жерар и Весли Пардан имаа само една одбрана од 18 удари на нивниот гол, додека од другата страна, Кевин Мелер имаше над 40 отсто одбрани (осум од 20).  Французите во второто полувреме, конечно, успеаја да дојдат на гол разлика во 54. минута од мечот, за првпат да поведат во 58. минута (30:29), за фантастична победа.

Дика Мем, човекот кој го постигна победничкиот гол, заедно со Иго Деска беше најефикасен за „триколорите“ со 8 гола, додека Никлас Вест Киркелеке имаше 10 гола за Данците.

Со победата, Французите се на првото место во групата 1 и во полуфиналето ќе играат со Шведска, додека за Данците останува предизвикот против актуелниот шампион Шпанија.