Фудбал
14. January 2020 - 19:07

Елмас и Наполи се пласираа во 1/4 финалето на италијанскиот куп

Екипата на Наполи  се пласира во четвртфиналето на италијанскиот фудбалски куп откако попладнево со 2-0 ја совлада екипата на Перуџа.  Цел натпревар одигра македонскиот репрезентативец Елиф Елмаз со што се потврди дека е во плановите на новиот стратег Џенаро Гатузо.

Головите  за Наполитанците ги постигна Инсиње од пенал додека Елмаз во два наврати се обиде да постигне гол но се уште ќе го чека дебитантскиот погодок за својот тим.

Наполи во четвртфиналето ќе игра со подобриот од дуелот Лацио-Кремонезе.