Свет
11. December 2017 - 19:20

Египет и Русија ќе градат нуклеарна електрана

Египет и Русија денеска потпишаа договор за почеток на изградба на нуклеарна електрана во египетскиот град Даба, во вредност од  21 милијарди долари, јави египетската државна телевизија.

Договорот го потпишаа египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси и претседателот на Русија Владимир Путин, кој престојува во официјална посета на Египет.

- Нуклеарната електрана во Даба, со четири реактори и капацитет од пет гигавати, би требало да биде завршена до 2029 година, а вкупните трошоци за изградба ќе изнесуваат 21 милијарди долари, изјави директорот на руската  државна компанија „Росатом“, Алексеј Лихачјов.

Претставници на Москва и Каиро уште во  2015 година го договорија овој проект и кредит од Русија, од кој би требало да бидат покриени  85 отсто од трошоците, а Египет да го обезбеди остатокот.