Loading Video...
Свет
27. July 2021 - 16:55

Еден загинат и четворица исчезнати во експлозијата во хемиска фабрика во Леверкузен

Едно лице загина а над 16 се повредени  во експлозијата  што одекна во индустриско хемискиот парк .

Хемпарк во Леверкузен, по што се издигна огромен облак од црн чад на неботот. По 4 лица се трага. 

Инцидентот од засега непозанти причини се случил во фабрика за хемниски отпадни материјали .Пожарот предизвикан од експлозијата е изгаснат. Екплозијата беше класифицирана како екстремна закана а  жителите на германскиот град Леверкузен добија предупредување да не излегуваат од дома и да не отвораат прозорци  врати .