Фудбал
6. November 2020 - 10:53

Двеста гола на Хари Кејн

Тотенхем вторпат оваа сезона гостуваше во Бугарија, овојпат кај шампионот Лудогорец, и стигна до рутинска 1:3 победа, Бенфика и Ренџерс одиграа трилер меч во Лисабон, додека Рома го „прегази“ ЦФР Клуж на „Олимпико“.

Хери Кејн и Лукас Моура донесоа 0:2 водство за тимот на Жозе Мурињо во првото полувреме, пред клубот од Ловеч во 50. минута да намали на 1:2 со голот на Кесеру. Сепак, Џовани Ло Селсо во 62. минута го постигна првиот гол за Спарси за клубот да се опорави по 1:0 поразот од Антверпен во претходното коло.

Во Лисабон, Бенфика и Ренџерс одиграа неверојатни 3:3, откако португалскиот клуб со 10 играчи постигна два гола во финишот на мечот за неверојатен камбек. Николас Отаменди доби црвен картон уште во 13. минута, откако домаќините поведоа со автогол. Ренџерс за една минута постигнаа два гола (24. и 25. минута) за пресврт и 1:2 на полувреме, а имаа и 1:3 водство во второто полувреме, пред враќањето на Бенфика.

Во Рим немаше вакви драми – Рома со 5:0 го декласираше ЦФР Клуж, додека Наполи со Елиф Елмас како стартер стигна до тешка 2:1 победа над Риека.

ГРУПА А

Рома – ЦФР Клуж 5:0

Јанг Бојс – ЦСКА Софија 21.00 ч.

ГРУПА Б

Рапид Виена – Дандалк 4:2

Арсенал – Молде 21.00 ч.

ГРУПА Ц

Хапоел Бер Шева – Баер Леверкузен 2:4

Славија Прага – Ница 3:2

ГРУПА Д

Бенфика – Ренџерс 3:3

Лех Познањ – Стандард Лиеж 3:1

ГРУПА Е

Омонија – Гранада 0:2

ПАОК – ПСВ Ајндховен 4:1

ГРУПА Ф

Риека – Наполи 1:2

Реал Сосиедад – АЗ Алкмар 1:0