Свет
28. December 2019 - 8:27

Две жртви во пожар во рафинерија во Сибир

Две лица загинаа, а едно е повредено во пожар што избувна во лифт во наоѓалиште на нафта и гас на руската компанија „Новатек“ во западен Сибир, соопшти денеска руското Министерство за вонредни состојби.

Во соопштението се вели дека пожарот избувнал во лифт за ремонт на бунар во постројката во регионот Jaмало-Ненец.

Пожарот е изгаснат а оштетени се три единици опрема.

Бунарот каде што избувнал пожарот е во изградба.