13. August 2022 - 17:59

Домашни победи на Астон Вила, Манчестер Сити и Арсенал во дуелиуте од 2.коло на Премиер лигата

Во англиската Премиер лига викеднов на програмата дуели до 2.коло. Во воведниот. Астон Вила славеше победа над Евертон со 2-1.

Практично сите три гола на мечот беа дело на домашните фудбалери. Дени Ингс во 31-та и Емилиано Буендиа во 85.минута и донесоа  предност на Астон Вила од два гола. Но,  неговниот соиграч Лукас Дињ во 87-минута со авгтоголот ја врати надежта на „карамелите“ дека може да останат непоразени. Иако во финушот имаа можност за тоа сепак фудбалерите на Евертон не успеаја да го израмнат резултатот.

Шампионот Манчестер Сити со убелдиви 4-0 го совлада Бирмингам. Стрелци на головите за „Граѓаните“ беа Гундоган (18.минута), Дебуине (31) и Фоден (37) како и Колумбиецот, лерма кој си постигна (автогол).  Ова беше втората победа за шампионот во новата сезона, во која и Арсенал стигна до вториот триумф совладувајќи го Лестер со 4-2 со двата гола на Бразилецот, Габриел Жезус (23 и 36 минута) во прбвиот дел, односно Чака и Мартинели кои впишаа по еден гол во второто полувреме.