Фудбал
20. January 2020 - 11:58

Деби на Сетиен со минимална победа

Лионел Меси во 74. минута од мечот го постигна единствениот гол за Барселона, конечно, да го скрши отпорот на Гранада и да победи со 1:0 во првиот меч под водство на новиот тренер, Кике Сетиен.
 
Иако фудбалот можеби беше поубав за око во првото полувреме, Барса доминацијата не успеа да ја претвори во гол – тие имаа 82 отсто од поседот на топката во првите 45 минути и осум удари на гол.
 
Во 69. минута гостите останаа со играч помалку по црвениот картон на Херман Санчез и само 10 минути подоцна во убава претстава на „тики-така“ фудбал, Меси, Гризман и Видал направија шанса, која потоа лесно ја реализираше Лео Меси.
 
Со победата, Каталонците се вратија на првото место во Ла лига со 43 поени, колку што има и второпласираниот Реал Мадрид со послаба гол-разлика. Гранада по одличниот старт на шампионатот, сега се 10. со 27 поени.