Балкан
4. February 2016 - 18:08

Давутоглу: Тие што му помогаат на режимот на Асад извршуваат воени злосторства

Тие што му помагаат на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад извршуваат воени злосторства, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

- Основната причина на овој проблем претставуваат воените злосторства кои ги изврши сирискиот режим и воените злосторства што ги извршија припадниците на  Исламска држава. Тие што му помогаат на режимот на Асад исто така извршуваат воени злосторства. Оваа го зборувам посебно денеска, бидејќи Алепо е изложен на силни напади на руските авиони, истакна Давутоглу на прес-конференција на маргините на донаторската конференција посветена на Сирија, што се одржува во Лондон.

Давутоглу ги повика САД да заземат одлучен став против Русија против Русија поради нејзината интервенција во Сирија.