Ракомет
27. April 2020 - 10:42

Чупиќ: Или сите да играме или никој

Европската ракометна федерација (ЕХФ) вчера донесе одлуки кои можат да бидат со далекусежни последици за ракометот.
Ги укинаа сите натпреварувања, освен Ф4 турнирите во ЛШ во машка и женска конкуренција.
 
Во машкиот сегмент од ЛШ без борба е исфрлен актуелниот европски шампион, тимот на Вардар.
 
Хрватскиот интернационалец во дресот на Вардар, десното крило, Иван Чупиќ за хрватски „Спортске новости“ вели дека ова не е регуларно.
 
„Никому не му е грижа за клубвите, а мислам дека сите клубови во ваква ситуација треба да се единствени, да кажат дека не сакаат да играат. Работата е големите нека играат, а малите нека им служат за промоција на ракометот. Ситуацијата е тешка, опасна за иднината. Прашање е колку воопшто клубовите ќе успеат да преживеат. Се плашам дека не чекаат тешки времиња, а знам дека сега најважно е да се остане здрав“ – вели Чупиќ.