Балкан
15. August 2016 - 8:27

Чавушоглу: ЕУ ја понижува Турција

Турскиот министер за надорешни работи Мевлут Чавушоглу ја обвини Европската унија дека ја понижува Турција и повторно го услови исполнувањето на договорот меѓу Турција и ЕУ за миграција со визната либерализација за турските државјани, јави БТА.

Во интервју за германскиот весник „Билд“, што  беше објавено денеска, првиот турски дипломат нагласи дека Турците се трауматизирани по обидот за преврат од 15 јули, а Европејците ја понижуваат Турција, наместо да и помогнат. 

Тој изрази жалење за замрзнувањето на преговорите за пристапувањето на Турција кон ЕУ и укинувањето на визите за турските државјани. 

Според Чавушоглу, Анкара вложила напори, како што многу малку од останатите земји ги вложиле за да ги исполнат условите за влез во ЕУ, но за возврат од Унијата добива само закани, навреди и целосна блокада. 

-Се прашувам каков престап сме направиле? Зошто е ова непријателство?, праша турскиот министер за надворешни работи, кој минатата недела ја обвини ЕУ дека ги заострува антиевропските чувства во Турција. 

„Јасно е, или ќе ги спроведуваме задно сите договори, или ќе се откажеме од нив“, одговори Чавушоглу за германскиот весник на прашањето дали Турција ќе дозволи одново стотици илјади лица да тргнат по морето кон Европа.