Македонија
9. August 2016 - 12:26

„Центарците“ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите семејства

Во просториите на ОК Центар на ВМРО-ДПМНЕ вчера се одржа хуманитарна акција во која граѓаните на општина Центар донираа вода, сокови, храна и средства за лична хигиена за настраданите семејства во поплавите што викендов го зафатија Скопје, каде животот го изгубија 21 лице а над 70-мина се повредени.

-Задоволни сме од одѕивот на граѓаните. За само четири часа собравме над 150 пакети вода, конзервирана храна, неколку десетици пакувања влажни марамчиња, пелени, дезинфекциски средства итн… Се надеваме дека со овој интензитет граѓаните ќе донираат и во деновите што следуваат, велат од ОК Центар.

don 1

Денешната донација се додели на поплавените домови на жителите од центарската населба Кале.

don 2

Оваа акција е предвидено да се одржува секој ден до крајот на неделата, а доколку постои потреба ќе продолжи и во наредниот период.

don 4

don 5

don 6