11. March 2017 - 10:32

Бундес лига: Баер и Вердер одиграа 1-1

Првиот натпревар од 24.коло од Бундес лигата одигран синоќа меѓу Баер Леверкузен и Вердер заврши без победник 1:1. Баер поведе во 7.минута со голот на Кевин Воланд, а изедначи Клаудио Пизаро во 79.минута. Баер дуелот го заврши со 10 играчи откако во 90.минута поради втор жолт картон беше исклучен Вендел, но оваа екипа испушти победа откако Омер Топрак во 90+6.минута не искористи пенал. Неговиот удар голманот на Вердер Феликс Виедвалд го одбрани. Баер е на 10.место со 31 бод, додека Вердер е на 14.место со 26 бодови.
Во ова коло денеска играат: Баерн – Ајнтрахт, Дармштат –Мајнц, Фрајбург – Хофенхајм, Херта –Борусија Дортмунд, Лајпциг – Волфсбург и Инглоштат – Келн. Во недела се играат дуелите: Шалке - Аугс–ург и Хамбургер – Борусија Менхенгладбах.
Табела: Баерн 56 бодови, Лајпциг 49, Борусија Дортмунд 43, Хофенхајм 41, Херта 37, Ајнтрахт 35,...