Свет
18. November 2019 - 14:19

Брутален напад во Ирска: Девојче (13) и жена (41) избодени со мачети од криминална банда

Бруталниот напад се случи синоќа во 21.15 часот во местото Лиснаскеа во Северна Ирска, при што девојче (13) и жена (41) се избодени, а 11 месечно бебе останало неповредено.

Тринаесетгодишното девојче се наоѓа во болница и се бори за живот откако банда со мачети провали во нејзиниот дом и ги нападна.

Жената (41) е избодена во нога, но повеќе не е во болница, а во куќата имало и бебе од 11 месеци, но него не го нападнале. Полицијата синоќешниот напад го третира како обид за убиство.

Полицијата веднаш покрена потера по бандата која извршила разбојништво.

Детективот наредник Кејт Монаган за Белфаст Телеграф соопшти што се случило.

„Девојчето (13) се здоби со тешки убодни рани во текот на нападот и е префрлена итно во болница, а нејзината состојба е критична, но засега стабилна. Ова мора да било застрашувачко искуство за оние кои го доживеаја нападот и одлучни сме да ги пронајдеме одговорните за тоа. Имаме неколку добри показатели кои можат да помогнат во истрагата и моментално напредување, но би го замолил секој кој има информации или забележал било каква активност во околината да им се јави на детективите во Енискилен“, рече Монаган.