Свет
11. January 2021 - 11:00

Бројот на загинати во свлечиштето во Индонезија се зголеми на 19, има многу исчезнати под калта

Бројот на загинати во двете свлечишта на земјиште во покраината Западна Јава во Индонезија се зголеми на 19, а многумина се уште се водат за исчезнати, соопшти денеска националната Агенција за катастрофи, пренесе ДПА.

-Најмалку 18 лица се повредени и 150 се спасени во свлечиштата предизвикани од силниот дожд што во саботата ја зафати областа Сумеданг, изјави портпаролот на Националната агенција за управување со катастрофи Радитаја Јати.

Во првото свлечиште на земјиштето загинаа осум лица, но во вториот удар, откако пристигнаа првите спасувачи во несреќата, загинаа уште 11 лица, спасувачи, локален полициски началник и шефот на локалната цивилна заштита, додаде Радитаја.

-Според информациите од локалните власти, многу луѓе се уште се закопани под калта, изјави тој, но не даде проценка за колкав број луѓе станува збор, пренесе ДПА.

Поплавите и свлечиштата се редовна појава во Индонезија за време на сезоната на дождови, што трае од октомври до март, додаде германската агенција.