Кошарка
20. May 2022 - 15:00

Бостон поведе против Мајами

Кошаркарите на Бостон го совладаа Мајами на гости (127:102) и со тоа израмнија на 1:1 во финалната серија од Источната конференција. Најавија „брејк“ на крајот од првата четвртина, со серија од 17:0 и го потврдија во следната четвртина.

Селтикс продолжија да ја зголемуваат предноста, а во еден момент имаа и 34 поени предност. Најефикасен во редовите на победничкиот тим беше Џејсон Тејтум со 27 поени, пет скока и пет асистенции.

Добро друштво му правеше и Маркус Смарт, кој постигна 24 поени, а имаше и 12 асистенции и девет скока. Исто толку поени постигна и Џејлен Браун, кој имаше и осум скока.

Џими Батлер беше најефикасен на натпреварот со 29 поени, но, сепак, тоа не им помогна на „жешките“ на овој меч. Изостана помошта од неговите соиграчи. Гејб Винсент и Виктор Оладипо постигнаа по 14 поени, а двоцифрен беше и Тајлер Хиро кој постигна 11 поени.

Серијата сега се сели во Бостон, а следниот натпревар е на програмата в недела од 02.30 часот по средноевропско време.