Фудбал
17. January 2022 - 10:28

Бензема ќе го напушти Реал доколку во клубот дојде Халанд

 Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, ќе го напушти тимот доколку клубот потпише со напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлин Халанд.

Според „Ел Национал“, 34-годишниот фудбалер го известил претседателот на клубот, Флорентино Перез за неговата желба да ја продолжи кариерата во тимот, но тој ќе размисли за заминување доколку Халанд дојде во Реал.

Сепак, Бензема би можел да остане во Реал Мадрид доколку биде донесен неговиот сонародник од ПСЖ, Килијан Мбапе.

Во сезоната 2021/22, напаѓачот одигра 27 натпревари за Реал Мадрид, постигнува 24 гола и направи девет асистенции.