Loading Video...
Свет
4. December 2017 - 17:05

Белгискиот суд следната недела ќе одлучува за екстрадиција на Пуџдемон

Шпанскиот врховен суд одлучи да пушти  се бранат од слобода шест од осум члена  на поранешната каталонската влада, уапсени по прогласувањето на независнот на регионот. Тие се пуштени со кауција од по 100 000 евра. Во затвор остануваат и двајца сепаратистички активисти. Екс каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон и четворица екс членови на неговиот кабинет пак  се појавија пред Белгискиот Суд.  Дали тие ке бидат екстрадирани на Шпанија или не , судот ке ја донесе пресудата најверојанто следната недела. Разрешените каталонски лидери се обвинети за бунт и побуна.