Свет
30. November 2021 - 14:03

Австрискиот државен врв затекнат на забава без маски | ВИДЕО

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во ТВ емисија.

Имено, партијата наведува дека канцеларот Александар Шаленберг, како и други политичари, по учеството во хуманитарната емисија на јавниот сервис, отишле на забава.

Покрај канцеларот, во емисијата учествуваа и австрискиот претседател Александар ван дер Белен, вицеканцеларот Вернер Коглер, министерот за здравство Волфганг Микштајн, министерката за одбрана Клаудија Танер, министерот за внатрешни работи Карл Нехамер, министерката за туризам Елизабет Кестингер и министерот за труд Мартин Кохер, но и лидерката на опозициската Социјалдемократска партија Памела Ренди Вагнер.

Фотографиите од телевизијата предизвикаа бројни дебати во јавноста, бидејќи покажуваат како политичарите уживаат и не носат маски и покрај карантинот и строгите мерки за обичните граѓани.

Од Партијата на слободата имаат поднесено пријава за прекршување на епидемиолошки мерки при што како доказ е приложено видео и фото материјал, пишуваат австриските медиуми.

Тужба против претседателот, канцеларот и други политичари поднел и адвокатот од Долна Австрија, Стефан Данзингер, кој моментално е во карантин поради коронавирусот.