Свет
2. November 2015 - 8:34

Авион на ЧСА принудно слета во Холандија

Авион од типот „Ербас“ на Чешката авионска компанија ЧСА, кој летал во правец од Амстердам до Прага, доцна синоќа поради технички проблеми принудно слета на амстердамскиот аеродром Схипхол.

Како што јави дописникот на МИА, според претставници на компанијата, нема повредени патници, а леталото го испитуваат авио техничари.

Очевидци тврдат дека имало пожар на десниот мотор на авионот и слетувањето било направено само со еден мотор во функција.