Тенис
17. August 2015 - 13:50

АТП: Мареј е втор светски тенисер!

Новак Ѓоковиќ ја задржа убедливата предност на најновата АТП ранкинг листа и покрај поразот во финалето на Роџерс купот во Монтреал од Британецот Енди Мари. 
Ѓоковиќ има 14.265 бодови, 510 повеќе во однос на претходната недела додека сега на втората позиција изби победникот во Монтреал Енди Мареј  кој го потисна Федерер на третото место. 
Мареј заостанува зад Ѓоковиќ повеќе од 5000 бодови. 
Интересно е што Рафаел Надал напредуваше едно место и сега е осми.