Фудбал
15. July 2020 - 12:35

Аталанта изби на втората позиција во Италија

Аталанта од Бергамо, хитот оваа сезона во италијанската Серија А синоќа одигра нов ефикасен меч и со 6-2 славеше над претпоследната екипа во првенството, Бреша.
 
Три гола за домашната екипа постигна хрватскиот интернационалец, Марио Пашалиќ, од кои првиот најбрзо сезонава во Серија А, по само 87 секунди.
 
Уште до полувремето беше завршена целата работа, Аталанта на пауза отиде со 4-1.
 
Во вториот дел рутинирано, се стигна до конечните 6-2 со кои сега Аталанта е втора на табелата зад Јувентус кој е на +6 и меч повеќе за играње.
 
Бреша, пак, само чудо може да ја задржи во најквалитетното италијанско друштво и наредната сезона. Има 21 бод, дури 9 помалку од Џенова која е над линијата.