Loading Video...
Спорт плус
26. July 2019 - 18:53

Американките повторно светски ватерполо шампионки

Американките го одбранија златото на женскиот ватерполо турнир откако во финалето убедливо со 11-6 ја победија Шпанија. 
 
Бронзениот медал им припадна на ватерполистките од Австралија кој во „малото финале“ беа подобри од Унгарките со 10-9. 
 
Утре ќе се играат дуелите за медал кај мажите. За златото ќе се борат Шпанија и Италија, а за бронзата ќе играат Хрватска и Унгарија.