Свет
22. December 2017 - 18:10

Америка е подготвена за напад на Северна Кореја: Трамп одлучи да го удри Ким по нос, а еве како

 

САД планираат напад за да ја запрат нуклеарната програма на Северна Кореја и Ким Јонг уну.

Една од можностите што се споменуваат е уништувањето на станицата за лансирање пред новото тестирање на ракетите планирано од страна на севернокорејскиот режим. Една од целите е складириштето на оружјето.

Тие се надеваат дека воената интервенција ќе му покаже на Ким дека САД  не се шегуваат и дека по секоја цена ќе го спречат понатамошниот развој на нуклеарното оружје и ќе ги поттикнуваат преговорите. 

Три извори од американската администрација потврдија дека се развива воена опција.

"Пентагон се обидува да најде опции кои" ќе ја нападнат Северна Кореја по носот ", за да го привлечат вниманието и да покажат дека сме сериозни", рече поранешniot американски претставник за безбедност.