Македонија
14. September 2021 - 20:29

Ако постои минимум морал ќе има оставки, вели Таравари

Видовме обид на неколку функционери да си дадат морална оставка и повторно тие што даваат оставка организираат директори и вработени да собираат потписи, изјави градоначалникот на Гостивар и поранешен министер за здравство, Арбен Таравари во гостувањето во Тема на денот на Сител Телевизија.

Тој додаде дека власта сега се обидува да го релативизира целиот несреќен случај.

-Власта е во обид да ја релативизира несреќата во Тетово, дека можно е да се случи. Може да се случи земјотрес, поплава, дури и тогаш треба да има превентивни мерки. Но кај нешто што се изградило и не ги исполниле основните услови и стандарди и потоа имате 14 изгорени тела, па барем ако постои минимум морал ќе има оставки, истакна Таравари.

Тој додаде дека бесмислено е собирањето на потписи и убедувањето на јавноста дека доколку не се тие функционери ќе биде крај на светот.

-Каква хипокризија. Навикнати сме да не давате оставки, не мора да организирате некој да ви собира потписи. Ако имате одговорност кажете пријатно си одам или продолжете да работите.

Ново на Сител