Кошарка
15. December 2015 - 8:42

АБА: Дербито за Црвена Звезда

Во дербито на колото шампионот на АБА лигата Црвена Звезда синоќа по продожение го совалда тимот на Мега Лекс со 79:78 (69:69). Ова за Црвена Звезда беше 11.та победа, колку што има и Цедевита или ена помалку од лидерот Будуќност. Маик Цирбес со 20 поени беше најефикасен кај победникот, додека Стефан Јовиќ на две секунди пред крајот од продолжението реализираше едно слободно фрлање што беше доволно за триумф.
 
Резултати од 14.коло: МЗТ Скопје Аеродром – Олимпија 81:62, Сутјеска – Тајфун 51:60, Крка – Будуќност 78:84, Цибона – Задар 74:65, Игокеа – Цедевита 86:91, Партизан – Металац 81:70.
 
Табела: Будуќност 12-2 (победи-порази), Црвена Звезда 11-3, Цедевита 11-3, Мега Лекс 9-5, Тајфун 7-7, Задар 7-7, Партизан 6-8, Крка 6-8, МЗТ Скопје Аеродром 5-9, Игокеа 5-9, Олимпија 5-9, Цибона 5-9, Металац 5-9, Сутјеска 4-10.