29. April 2017 - 12:02

Олимпик Лион сигурен на гостувањето кај Анже

Во првиот натпревар од 34.коло на француската фудбалска Лига 1, екипата на Олимпик Лион забележа сигурна победа на гостувањето кај Анже.

Иако резултатот на крајот од мечот гласеше 2-1 за Олимпик, сепак гостите од Лион во текот на целиот меч беа оние кои ја контролираа играта и резултатот. Лион имаше предност од 2-0 со головите на Матју Валбуена (17.минута) и Набил Фекир (41), додека Чекн Н’Доје го постигна голот за домашниот тим кој средбата ја заврши со играч помалку откако Хрватот, Матео Павловиќ во 76.минута заработи црвен картон.

Денеска и утре ќе се играат останатите средби од оваа рунда во Лига 1, а двојките се:

21:00 Ница - Париз Сен Жермен

Табела: Монако 80 бодови (-1 натпревар помалку), ПСЖ 80, Ница 74, Олимпик Лион 57 (-1), Бордо 55, Олимпик Марсеј 52,...